ZASADY DZIAŁANIA WAG SAMOCHODOWYCH
Nowoczesne i precyzyjne wagi przydatne są w różnych branżach. Sklepowe, szalkowe, jubilerskie, platformowe czy hakowe różnią się od siebie zastosowaniem, wielkością, skalą pomiarów, wytrzymałością i wieloma innymi parametrami. Obecnie używane są najczęściej wagi elektroniczne, które są najbardziej precyzyjne i niezawodne. Ciekawą ofertę stanowią specjalistyczne wagi do pomiaru pojazdów, czyli wagi samochodowe.
Jak działają wagi samochodowe?
Tego rodzaju urządzenia mogą mieć różne wymiary, długości, zestawienia pomostów oraz zakres ważenia. Charakteryzują się nośnością aż do 80 ton. dzięki czemu można dokonać pomiaru pojazdu każdego rodzaju. Waga samochodowa wykonana jest najczęściej z prefabrykowanych elementów betonowych o wzmocnionej konstrukcji. Najazdy wag samochodowych występują w wersji lekko wzniesionej, zagłębionej lub zrównanej z powierzchnią. Aby dokonać pomiaru, kierowca musi jedynie najechać pojazdem w wyznaczone miejsce. Ważne, aby maszyna ustawiona była precyzyjnie, wraz z całym ładunkiem i pozostała nieruchoma aż do uzyskania wyniku pomiaru (co trwa dosłownie chwilę). Przyrządy te wysyłają sygnał z mechanizmu pomiarowego, a następnie przekazują je do modułu sterującego i do komputera, który interpretuje i wyświetla wynik pomiaru. Wynik badania zostanie przekazany kierowcy i może być wiążący przy ewentualnej kontroli drogowej.
Zastosowanie wag samochodowych
Wagi samochodowe występują w wersji stacjonarnej lub mobilnej. Pierwszy rodzaj spotykany jest w miejscach, gdzie konieczna jest częsta kontrola masy pojazdu, jak na przykład przy wjeździe na trasy z ograniczeniami dla samochodów ciężarowych, skupy złomu, fabryki czy zakłady. Takie wagi posiadają często dodatkowe urządzeniajak kamery, sygnalizatory świetlne a także czytniki kart. Wagi mobilne nie wymagają aż tak rozbudowanej infrastruktury i pomagają uzyskać pomiary w różnych miejscach, w zależności od zapotrzebowania.
Wróć