Najczęstsze źródła błędów wag samochodowych
Waga samochodowa dostosowana jest do pomiaru wagowego pojazdu. Wykorzystuje się ją w szczególności do ważenia pojazdów ciężarowych w celu obliczania załadunku, pobierania opłat, czy kontroli bezpieczeństwa dróg. Dokładność wagi wpływa bezpośrednio na rentowność każdej transakcji, a więc i dochody firmy. Niewielkie błędy sumują się i powodują po pewnym czasie znaczne straty produktowe i finansowe, dlatego ważne jest, by ustalić i maksymalnie wyeliminować źródła błędów pomiarowych wag samochodowych.
Błędy ważenia: nadwaga i niedowaga
Niektórzy właściciele wag samochodowych zauważają, że błędy mogą mieć znak dodatni lub ujemny. Czasami wynik ważenia może spowodować pobranie zbyt niskiej opłaty od klienta ze stratą dla właściciela, jak również zawyżonej należności. W takim wypadku wielu klientów nawiązuje współpracę z innymi dostawcami na skutek podejrzeń związanych z błędami ważenia. Dokładne wagi samochodowe chronią nie tylko dochody, ale również reputację firmy.
Czynniki niekorzystnie wpływające na dokładność pomiaru masy
Należy uwzględnić trzy najważniejsze źródła, które wpływają na błędy w pomiarach. Po pierwsze są to zmiany temperatury otoczenia, które wpływają na opór kabli elektrycznych łączących czujniki wagowe i skrzynki przyłączeniowe z terminalem wagi. Zakłócenia elektryczne również wpływają na sygnał pomiarowy i powodują błędy podczas ważenia. Interfejs elektryczny łączący częstotliwość radiową z polem elektromagnetycznym z linii energetycznych i silników pojazdów nie zawsze dobrze przeprowadzi prąd do urządzenia pomiarowego. Należy jednak pamiętać, że zmiana siły sygnału nie wpływa na dokładność pomiarów. Zależne są one tylko od danych.
Dokładność pomiarów wag samochodowych jest także zależna od wilgotności podzespołów systemu, która powoduje usterki czujników wagowych, kabli i skrzynek przyłączeniowych. Jeżeli wilgoć przedostanie się do obudowy czujnika wagowego, błędy pomiarów będą stale występować i czujnik ulegnie awarii.
Wróć