Czy waga samochodowa może wymagać pozwolenia na budowę?
Wagi samochodowe służą zmierzeniu masy pojazdów mechanicznych. Jest to bardzo istotne przy określaniu, dla jakiej kategorii prawa jazdy przeznaczony jest dany pojazd oraz przy badaniu, czy części samochodu nie zostały zastąpione materiałami dużo gorszej jakości. Wagi samochodowe stanowią wyposażenie wielu przedsiębiorstw. Na rynku dostępne są różne typy wag. Czy urządzenia te wymagają pozwolenia na budowę?
Rodzaje i zasada działania wag samochodowych
Wagi samochodowe można podzielić ze względu na mobilność, nawierzchnię, rodzaj pomiaru i budowę. Zgodnie z tym podziałem na rynku dostępne są wagi samochodowe stacjonarne i przenośne, stalowe i betonowe, elektroniczne, mechaniczne i elektroniczno- mechaniczne oraz najazdowe i zagłębione. Wymiary wag są dostosowane do rodzaju ważonego samochodu. Wagi samochodowe stanowią jedną z części systemu pomiarowego. Sygnał analogowy z wagi samochodowej przesyłany jest do modułu sterująco-pomiarowego, a następnie do systemu informatycznego jako sygnał cyfrowy. Na samym końcu całego systemu jest specjalne oprogramowanie. Wagi samochodowe mogą być wyposażone w dodatkowe elementy: czytniki kart radiowych, szlabany, kamery oraz światła informacyjne.
Wagi samochodowe, a pozwolenie na budowę
Waga samochodowa stacjonarna w polskim prawie uznawana jest za budowlę, czyli wolno stojące urządzenie techniczne. Jej postawienie na terenie przedsiębiorstwa wymaga pozwolenia na budowę. Waga, której budowa nie była zgłoszona, uznawana jest za budowlę samowolną i konieczne jest jej rozebranie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wagi samochodowej jezdnej. Urządzenie to nie jest wyposażone w fundamenty, a jedynie najazdy i mechanizm jeżdżący. Pomost konstrukcji stalowej wyposażony jest w najazdy stalowe długości 2,2 m oraz w mechanizm jeżdżący, umożliwiający przemieszczanie wagi w zależności od potrzeb w inne miejsce. Waga po przemieszczeniu i ustawieniu w odpowiednim poziomie jest gotowa do pracy. Wagi takie, traktowane są jako sprzęt w pełni przenośny, dlatego nie wymagają pozwolenia na budowę.
Wybierając wagę samochodową zarówno stacjonarną, jak i jezdną, należy zwróć uwagę również na jej maksymalne obciążenie, by dopasować ją do ciężaru towarów, które będą na niej ważone. Warto również wybierać firmy, które gwarantują niezawodny sprzęt oraz jego szybki montaż. Atutem jest także zakup w firmie, która oferuje także serwis i ewentualną fachową naprawę sprzedawanych wag samochodowych w razie ewentualnych problemów.
Wróć